ایران در کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار پیشرو است

ایران در کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار پیشرو است

ناهید خداکرمی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: اهداف توسعه هزاره، همه کشورها را موظف کرده بود تا سال ۲۰۱۵ میلادی میزان مرگ و میر مادران باردار را به یک سوم کاهش دهند که خوشبختانه ایران دو تا سه سال قبل از آن، به این هدف بزرگ دست پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: گچه اکنون میزان مرگ ومیر مادران ۱۹ تا ۲۰ نفر در هر یکصد نفر است، اما تلاش های جدی برای کاهش همین میزان نیز در کشور از سوی ماماها و پزشکان متخصص زنان و زایمان در حال انجام است.
خداکرمی ادامه داد: نباید در این زمینه، نقش افرادی را که در کاهش مرگ و میر موثر بوده اند نادیده بگیریم، زیرا آنها اغلب گروه زنانی بودند که به زنان جامعه کمک کردند تا میزان مرگ ومیر کاهش یابد و آنها ماماها و پزشکان متخصص زنان و زایمان هستند.
وی خاطرنشان کرد: پس از استقرار ماماها در روستاها، شاهد کاهش مرگ و میر مادران باردار شدیم و این موضوع سرعت زیادی گرفت و استقرار پزشکان عمومی در مراکز بهداشتی و مدیریت اداره درمان پرخطر با حضور پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز دیگر عوامل کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار در کشور شد.
دبیر کارگروه سلامت و بهداشت معاونت امور زنان وخانواده ریاست جمهوری گفت: اکنون یکی از اقدامات جدی باید به کاهش عوارض ناشی از مرگ و میر معطوف شود چون در این زمینه وضعیت خوبی نداریم.
وی به اجرای طرح تحول سلامت برای کاهش میزان زایمان های سزارینی در کشور اشاره کرد و گفت: باید میزان سزارین ها در کشور کاهش یابد تا عوارض ناشی از آن نیز کمتر شود.

** هر زن یک مامای خانواده داشته باشد
خداکرمی افزود: می توان با تقویت حرفه مامایی در کشور، پروسه بارداری را به سمتی ببریم که هر مادر باردار از یک مامای خانواده بهره مند باشد.
وی ادامه داد: درست است که وضعیت مطلوبی در کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار در کشور داریم اما باید اقداماتی نیز مانند ارائه مشاوره قبل از ازدواج به زوج های جوان در برنامه کاری مسئولان قرار گیرد و از متخصصان حوزه بهداشت باروری که تخصص ویژه در سلامت جنسی و باروری دارند، استفاده کرد.
خداکرمی افزود: با این اقدام علاوه بر کاهش میزان مرگ و میر مادران باردار، تمامی خانواده را با متخصصان بهداشت باروری از نظر سلامتی مدیریت کرده ایم.
دبیر کارگروه سلامت و بهداشت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: تقویت رشته های نوپای متخصصان بهداشت باروری باید به عنوان یکی دیگر از برنامه های جدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد تا به جایگاه واقعی خود در کاهش مرگ مادران باردار برسیم.
وی ابراز امیدواری کرد، حرفه هایی مانند مامایی، متخصصان زنان و زایمان و متخصصان بهداشت باروری بیشتر حمایت شوند زیرا این افراد بطور مستقیم با میزان مرگ مادران ارتباط دارند و از سازمان های بیمه گر هم می خواهیم که خدمات این افراد را تحت پوشش قرار دهند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید