کامل ترین و پرهزینه ترین پیوند صورت جهان

کامل ترین و پرهزینه ترین پیوند صورت جهان

پاتریک هاردیسون مامور ۴۱ ساله آتش‌نشانی که طی یک آتش‌سوزی دچار سوختگی درجه سه در کل صورت و پوست سر خود شده بود با کامل‌ترین و پرهزینه‌ترین پیوند صورت تاریخ توانسته است به زندگی بازگردد.
به گفته جراحان آمريكايي هارديسون در ماه آگوست تحت عمل جراحي براي كامل‌ترين پيوند صورت كه شامل پيوند كامل پوست سر،گوش و پلك بوده قرار گرفته است.

سه ماه پس از این عمل که یک میلیون دلار هزینه داشت، اين مرد که پنج فرزند دارد در حال بهبودی است. پیش از این عمل جراحی فرزندان او از دیدن چهره پدرشان وحشت داشتند.
اهدا كننده صورت براي پيوند مردي ۲۶ ساله به نام ديويد رودنبا بوده كه در يك حادثه دوچرخه‌سواري جانش را از دست داد. پاتريك هاردیسون در جریان ماموریتی برای نجات ساکنان خانه ای که در حال سوختن بود دچار سوختگی شد.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

او در حالي تحت اين عمل جراحي توسط پزشكان مركز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورك قرار گرفت كه شانس موفقيت عمل ۵۰-۵۰ اعلام شد. اما پاتريك براي ادامه زندگي قبول كرد كه تحت اين عمل جراحي ۲۶ ساعته قرار بگيرد.

با موفقيت‌آميز بودن اين عمل اين مرد صاحب يك صورت كامل از جمله گوش،بيني،لب بالا و پايين شده و حتي عمل قسمتي از گردن او را هم در بر گرفته است. دکتر ادوارد رودریگز رئیس تیم ۱۵۰ نفره پزشکی که این جراحی را انجام داده است مي‌گويد حالا پاتريك هارديسون برای اولین بار پس از سانحه آتش سوزی در می‌سی‌سی‌پی، می‌تواند پلک بزند و با چشم‌های بسته بخوابد. دكتر رودريگز مي‌گويد: یکی از نشانه‌های موفقیت آمیز بودن این عمل این بود که ما هاردیسون را برای خرید به فروشگاهی بردیم و هیچ کس نگاهی که حاکی از غیر عادی بودن صورت وی داشته باشد، نداشت.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

براي اين پيوند دو تیم جراحي به طور هماهنگ کار کردند؛ یکی صورت اهداکننده را جدا کرد و دیگری بیمار را براي پيوند آماده کرد. پاتريك هارديسون با تشكر و قدرداني از پزشكان مي‌گويد: آنها نه فقط به من یک صورت تازه بلکه یک زندگی جديد داده‌اند.
اولین پیوند نسبی صورت جهان در سال ۲۰۰۵ به روی یک زن فرانسوی به نام ایزابل دینوار انجام شد. او صورتش را در حمله سگ از دست داده بود.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

از آن زمان بیش از ۲۰ بیمار دیگر در اطراف جهان تحت عمل پیوند کامل یا نسبی صورت قرار گرفته اند. در سال ۲۰۱۰ یک مزرعه دار اسپانیایی اولین کسی شد که پیوند کامل صورت دریافت كرد. در آن عمل بینی و لب های او جایگزین شد اما نه پيوند گوش و پوست سر كه در عمل اخير به صورت كامل صورت گرفت.

بافت‌های پیوند زده شده به پاتريك هارديسون از نظر اندازه در تاريخ پزشكي سابقه نداشت است. حال او با گذشت ۹۳ روز از عمل خیلی خوب است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید