افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان به ۶۰ میلیارد دلار تا ۱۰ سال‌ آینده

افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان به ۶۰ میلیارد دلار تا ۱۰ سال‌ آینده

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رشید مردوف امروز در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان، اظهار داشت: روزهای ۱۰ و ۱۱ مارس امسال بود که رئیس جمهور ایران در سفر به ترکمنستان با رئیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد.

وی افزود: در این دیدارها رؤسای جمهور دو کشور مسائل مهمی را بررسی کرده و ۱۸ سند همکاری امضا کردند و در راستای عملیاتی‌سازی این اسناد و تحقق اهداف در این باره، امروز و فردا مذاکرات مطلوبی بین دو طرف برگزار خواهد شد.

مردوف اظهار داشت: با تلاش‌های دو طرف مبادلات تجاری بین ایران و ترکمنستان در حال افزایش است و حجم مبادلات تجاری دو طرف امسال به ۴ میلیارد دلار آمریکا رسیده است.

وی بیان کرد: در ملاقات رؤسای جمهور دو کشور بیانیه مشترک قید شد که تا ۱۰ سال آینده حجم مبادلات تجاری و بازرگانی ایران و ترکمنستان به ۶۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

این مقام بلند پایه ترکمنستان افزود: در چهاردهمین اجلاس همکاری‌های دو کشور پیشنهادات مهمی ارائه می‌شود و تلاش می‌کنیم دربخش‌های مهم سوخت، انرژی، بازرگانی، تجاری، کشاورزی، برق و از این قبیل تعاملات دو طرف را بررسی کنیم.

مردوف اظهار داشت: در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت رؤسای جمهور دو کشور بر عبور ‌یک هزار دستگاه کامیون از مرز دو کشور تأکید کرده‌اند، این رقم فعلاً ۶۰۰ دستگاه کامیون در روز (سهم دو طرف) است که قطعاً افزایش می‌یابد، البته باید مشکلاتی نظیر پل سرخس بررسی شود و نسبت به به‌سازی آن اقدام کنیم.

وی افزود: روزانه ۲۲۰ دستگاه کامیون از پل سرخس عبور می‌کنند که در صورت بهسازی این پل این رقم به ۴۵۰ دستگاه کامیون می‌رسد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان اظهار داشت: بازارچه‌های مشترک مرزی باید بین مرزهای دو کشور ایجاد شود، البته از قبل در این عرصه پایه‌گذاری‌هایی داشته‌ایم.

مردوف اظهار داشت: همچنین خط آهن سرخس ـ بندرعباس در مسیر کریدور شمال به جنوب به‌عنوان یکی از خطوط ریلی استراتژیک باید به‌صورت کامل بهره‌برداری شود و امیدواریم مشکلات فنی ریلی بین دو کشور رفع شود.

وزیر امور خارجه ترکمنستان تأکید کرد: برای رشد خط آهن گرگان ـ اینچه برون ـ اترک ـ برکت باید بنیادهای لجستیک و حقوقی مسیر را تحکیم بخشیم، در بخش قرنطینه و مسائل کشاورزی نیز پیش‌نویس سندی تهیه شده است که امیدواریم با همکاری دو طرف قطعی شود.

وی اظهار داشت: کاملاً آماده هستیم که سند مربوط به استاندارد و گواهی کیفیّت در بخش کشاورزی و قرنطینه بین دو کشور به امضا برسد.

مردوف بیان کرد: در بخش قرنطینه بیولوژیک و گیاهی کارهای مشترکی آغاز شده است، ضمن اینکه قرنطینه در راه‌آهن‌ها با استانداردهای بین‌المللی اجرا شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید